Nasze serwisy:

Projekty domów, Lampy
 
 
Urządzamy łazienkę - Estetyka i funkcjonalność
IDEALNYDOM arrow Projekt łazienki arrow Długa i wąska łazienka
Projekt łazienki
Ściany i podłogi w łazience
Meble i wyposażenie w łazience
Oświetlenie w łazience
Ogrzewanie w łazience
Galeria - łazienki
 
Posiadasz w domu dużą łazienkę? Nie jesteś zadowolony z jej wyglądu, ale jednocześnie nie masz pomysłu jak ją urządzić? Może warto postawić na biel. ...
 
Jednym ze sposobów uporządkowania przestrzeni łazienkowej jest odpowiedni podział jej wnętrza. Zanim przystąpimy do  prac wykonawczych należy wybrać odpowiedni materiał. ...
 
Jeśli dysponujemy łazienką o odpowiednim metrażu, nic nie stoi na przeszkodzie aby przemienić ją w nowoczesny salon kąpielowy i uczynić z niego miejsce nie tylko codziennej toalety, ale także wypoczynku i relaksu. ...
 
Ceramika przyciągająca wzrok i zaskakująca oryginalnym desingem? Kanciasta, a jednocześnie ujmująca swoją prostotą? Zaprojektowana zgodnie z najnowocześniejszymi trendami? Spełniająca wszystkie te kryteria kolekcja Portofino S jest już dostępna n...
 
Brak urządzeń i rozwiązań ułatwiających samodzielne korzystanie z łazienki to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne. ...
 
 
Długa i wąska łazienka Twórz plik PDF Drukuj Powiadom znajomego

Długą i wąską łazienkę spotykamy jeszcze w starym budownictwie. Jeżeli zakupiliśmy właśnie lokal do remontu, te parę wskazówek powinno nam się przydać. Bowiem urządzenie łazienki o takim kształcie wcale nie musi być nieciekawe i niefunkcjonalne. Wystarczy trochę prostych trików, a nasza toaleta stanie się salonem kąpielowym.

Mamy kilka głównym problemów, które dotyczą długiej i wąskiej łazienki. Po pierwsze jej "nieustawność", brak miejsca na szafki i półki. Po drugie konieczność uszeregowania wszystkich sprzętów w jednej linii. A po trzecie zaburzone proporcje, przez które wydaje nam się być w tunelu, a nie miejscu przeznaczonym na toaletę i relaks.

dlu_wask1.jpg 
Wnętrze urządzone w starym stylu bez zbędnych elementów i ozdób (fot. Tubądzin)

 

Dwie strefy

Aby nasze pomieszczenie uczynić bardziej funkcjonalnym, wydzielmy w nim dwie odrębne strefy. Możemy to zrobić za pomocą glazury i szafek.  Jeden kolor ścian, bliżej drzwi, zaznacza granice strefy "toaletowo - higienicznej", w której umieszczamy umywalkę i sedes. Nad nimi zawieszamy duże lustro, najlepiej jednak - by optycznie poszerzyć pomieszczenie - takie samo zawieśmy i po drugiej stronie.

Kolejna strefa, wyznaczona nieco ciemniejszą barwą ścian, jest strefą "kąpielową" i znajduje się w głębi pomieszczenia. W strefie tej najistotniejszym elementem jest wanna.

 

Wanna na samym końcu

Wanna ustawiona na końcu pomieszczenia pod krótszą ścianą to najlepsze wyjście. Dzięki takiemu zabiegowi ciasne i zbyt długie w porównaniu do szerokości wnętrze, zostanie optycznie skrócone i poszerzone. Proporcje pomieszczenia są więc zdecydowanie lepsze.

Ale to nie koniec trików z wanną. Jeżeli klasyczną długą i prostokątną wannę obudujemy z obu stron, sięgając od ściany do ściany utworzą się nam szerokie półki, na których możemy poustawiać przybory do kąpieli.

dlu_wask2.jpg
Wannę zabudowujemy wzdłuż krótszej ściany naprzeciw drzwi.
 

 

Gdzie to poustawiać?

Przybory toaletowe i kosmetyczne schowajmy w szafkach znajdujących się w rogach pomieszczenia. Wspomnieliśmy już o zabudowaniu wanny, teraz pomyślmy w jaki sposób umieścić szafkę przy drzwiach. Wybierzmy narożną zabudowę, najlepiej asymetryczną. Jej dłuższa część przeniesiona zostanie na długą ścianę, dzięki czemu nie będziemy mieć trudności z otwieraniem drzwi. Oczywiście jest to rozwiązanie dla tych pomieszczeń, które mają drzwi na krótszej ścianie naprzeciw usytuowanej wanny.

 

Urządzanie wąskiego i długiego pomieszczenia, dzięki zabawie barwami, fakturami płytek może uczynić z niego oryginalną łazienkę, niespotykaną u sąsiadów w nowopostawionym bloku.

Opracowanie: Marta Hawrylak - Dom.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone