Nasze serwisy:

Projekty domów, Lampy
 
 
 
Jakie kolory drewna zazwyczaj kojarzone są z zegarami, które wiszą w naszych domach? Do niedawna najczęściej kupowane były zegary jasne dębowe lub ciemniejsze w kolorze czereśni czy orzecha. Jednakże uważny obserwator rynku wystroju wnętrz z...
 
Kolory we wnętrzu zdobią, cieszą, poprawiają samopoczucie, ale mogą też…podnieść ciśnienie. Jak wielki wpływ mają na nasze samopoczucie i zdrowie, doskonale wiedzą chromoterapeuci, zawodowo zajmujący się oddziaływaniem barw na człowieka. Jak...
 
Masz już dosyć seryjnych produktów? Pomyśl o sztuce. Pojedyncze, unikatowe przedmioty mogą zmienić charakter wnętrza, uczynić je bardziej osobistym. Niekoniecznie muszą być to przedmioty, które będą onieśmielać nas cenowo.  ...
 
Wybierając drzwi, nie możemy zapominać o pozostałych elementach wystroju - kolorze podłóg i ścian. Drzwi muszą pasować nie tylko do ościeżnicy, ale przede wszystkim do domu i mieszkańców. Inne będą prezentowały się dobrze w towarzy...
 
Elementy idealnie zaaranżowanego mieszkania powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Warto dobrze przemyśleć ich wybór, ponieważ potrafią ożywić wnętrze, nadając mu specyficzny klimat. Dotyczy to kolorów, tkanin i sz...
 
 
Kolory wnętrz Twórz plik PDF Drukuj Powiadom znajomego

Kolor zgodnie z zasadami

Istnieją zasady doboru kolorów pozwalające na odnalezienie pomiędzy kolorami harmonii, czyli odnalezienie w zestawianych kolorach cech wspólnych. Można osiągnąć dobry efekt kierując się gustem i intuicją, można też posłużyć się gotowym próbnikiem kolorów gdzie odpowiednio skonstruowane zestawienia pomogą nam osiągnąć ten cel.

Wyróżniamy harmonię zgodną z odcieniami, polegającą na rozjaśnianiu lub przyciemnianiu tego samego podstawowego koloru. Odcienie nałożone na ścianę będą się wzajemnie dopełniały. Harmonię w przypadku różnych kolorów uzyskujemy poprzez zestawienia kolorów o podobnym nasyceniu (natężeniu).

Harmonijne zestawienia kolorów to nie tylko zestawienia jasnych i pastelowych barw. Harmonia to porządek w kolorach, pogodzenie kontrastów, równowaga kolorów ciemnych i jasnych. Niezbyt dobre efekty daje pomalowanie każdej ściany w innym kolorze, natomiast pomalowanie wnęki lub wydzielonej części pokoju ciemniejszym odcieniem podstawowego koloru na pewno uatrakcyjni wnętrze.

 

Kolor i wnętrze

We wnętrzach otwartych – obecnie najmodniejszych – kolorami możemy wydzielić strefy wykonywania różnych codziennych czynności, a tym samym urozmaicić wnętrze. Umiejętne zastosowanie koloru może zbudować całą architekturę wnętrza. Nowoczesność kolorystyczna – tak dziś poszukiwana – to przede wszystkim umiejętne zestawienie dwóch, trzech barw we wnętrzu.

  • hol i przedpokój - ciepłe i wyraziste barwy
  • salon - stonowane brązy, beże, lekkie żółcie lub jeden intensywny kolor
  • kuchnia - czerwień lub żółć, zdecydowanie unikać błękitów
  • sypialnia - barwy ciepłe lub zimne, kolory gamy niebieskiej (zestawienie z drewnem lub ratanem zredukuje poczucie chodu)
  • jadalnia - lekka żółć, pomarańcza lub pobudzająca apetyt czerwień
  • łazienka - wszelkie rozwiązania kolorystyczne, harmonijne i kontrastowe np. układy szachownicowe, które przy dłuższym przebywaniu mogłyby powodować zmęczenie (w łazience spędzamy stosunkowo niewiele czasu)
  • pokój dziecięcy - unikać bieli, kolor aktywizuje umysł i pobudza wyobraźnię, najlepszy kolor pomarańczowy (dla dziecka spokojnego), zielona (dla dziecka z dużym temperamentem)
  • salki treningowe i siłownie - czerwień, pomarań oraz żółć o dużej intensywności (barwy te pobudzają do aktywności fizycznej)

 

Wykorzystanie właściwości koloru

Aby świadomie operować kolorem należy poznać jego właściwości. Dzięki oddziaływaniu kolorów możemy wizualnie korygować proporcje pomieszczeń. I tak np. długie wnętrze skrócimy optycznie malując krótszą ścianę w kolorze ciemnym. Zbyt wysokie wnętrze obniżymy optycznie malując sufit kolorem żywym, ciemnym. Wrażenie podwyższenia wnętrza uzyskamy z kolei, jeżeli kolor biały będzie przechodził z sufitu na ściany około 15 cm. Wnękę dobrze jest wypełnić ciemniejszym kolorem, pochodzącym z tej samej palety co kolor sąsiadujący. Trzeba też pamiętać, iż kolor zmienia się w zależności od tła i sąsiedztwa. Duże otwory w ścianach będą więc rozpraszały energię koloru.

Kolory zimne, takie jak błękit i zieleń nadają wnętrzom wrażenie przestronności, podczas gdy kolory ciepłe tj. żółć, pomarańcz i czerwień – zmniejszają optycznie, „przybliżają” ściany do nas. Jest to tzw. optyczne korygowanie przestrzeni. W pokojach bardzo nasłonecznionych, prześwietlonych, wnętrze uprzytulni kolor beżowy, brązowy, lub zielony. Warto nadmienić, iż barwy czyste, nasycone są męczące dla oczu, a barwy jasne dają wrażenie wypoczynku. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza tym mniej powinno być jej we wnętrzu.

 

zielony.jpg 
Kolory zimne, takie jak błękit i zieleń nadają wnętrzom wrażenie przestronności

 

kolory.jpg 
Pobudzająca apetyt czerwień to idealny kolor na ściany w naszej jadalni. 

 

Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu. Jeśli chodzi o pomieszczenia pomalowane w mocnych barwach, to trzeba pamiętać, iż nie „tolerują” one bałaganu. Należy w nich zachować niemalże idealny porządek, gdyż inaczej przebywanie w nich może stać się bardzo męczące. Bezpiecznymi kolorami do wnętrz są beże oraz odcienie koloru morelowego.

Stonowane, jednolite kolorystycznie wnętrze możemy ożywić poprzez zastosowanie kontrastowych dodatków. Często wystarczy jeden mocny akcent kolorystyczny czystego koloru, aby ożywić wnętrze i nadać mu pewien charakterystyczny rys. Jednobarwność ożywiona akcentami jest zawsze atrakcyjna.

Na podłodze należy unikać kontrastów w postaci dużych, przenikających się plam. W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają podłogi ciemne, a w mniejszych jasne. Ciemne meble na jasnej podłodze będą sprawiały wrażenie wiszących nad posadzką. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami. Aby wnętrze nie straciło swojej spójności, nie należy stosować więcej niż dwóch rodzajów (kolorów) drewna, a najlepiej ograniczyć się do jednego.

 

Źródło: Jacek Niezgoda